Wysokowartościowa i łatwo strawna pasza dla bydła, która wyróżnia się smakowitością? Wielu hodowców doceniło już zalety młóta browarnianego! Pasza ta charakteryzuje się nie tylko smakowitością – również dla produkcji mleka oraz jego jakości stanowi bardzo istotny element. Jakie składniki odżywcze zawiera ta pasza i dlaczego warto ją włączyć do żywienia zwierząt? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat młóta browarnianego!
Młóto – jak powstaje i jakie ma składniki odżywcze?
Pasza ta powstaje w wyniku produkcji piwa pils – mimo, że jest to odpad produkcyjny ma ogromne znaczenie dla hodowców bydła. Jej zakupem zajmują się jedynie firmy, prowadzące sprzedaż pasz, które stanęły do przetargu. Nabycie przez indywidualnych hodowców nie jest możliwe. Należy też mieć na uwadze, że dostęp do tej paszy bywa nieco ograniczony. Związane jest to z sezonowością występowania zbóż. Niemniej jednak, możliwe jest przechowywanie i magazynowanie tej paszy, o czym będzie w poniższej części artykułu.
Składniki odżywcze młóta:
W zależności od tego, czy pasza ta ma postać suchą, czy mokrą możemy znaleźć w niej różną ilość składników odżywczych. Podsuszona pasza jest lepiej przyswajana przez zwierzęta. Nie stwarza też problemu z magazynowaniem. Mokrą postać młóta wymaga natychmiastowego skarmiania zwierząt. Przy świeżym, czyli mokrym młócie trzeba zachować ściśle proporcje dawek – nadmiar może prowadzić do niebezpiecznych dla życia zwierząt biegunek. Wartość odżywcza suchej postaci to mniej więcej:
- 35% białka
- 15% błonnika
- 7% tłuszczów
- 5% składników mineralnych
Dzięki niskiej zawartości lizyny i metioniny pasza ta jest dobrze trawiona i tolerowana przez zwierzęta.
Profilaktyka kwasicy żwacza i zwiększona produkcja mleka
Pasza ta, jak już było powiedziane, wyróżnia się dużą smakowitością. W związku z tym dawki są zjadane w całości, co doskonale wpisuje się w ekonomiczne zarządzanie hodowlą. Można ją podawać wraz z kiszonkami z traw i kukurydzą – zwierzęta zjadają wówczas też te mniej lubiane pasze, co pozytywnie wpływa na stan zdrowia krów. Podsuszone lub kiszone sprzyja odpowiedniemu pH żwacza, co z kolei ma znaczenie dla jakości mleka. Krowy mleczne skarmiane młotem dają mleko o niskiej zawartości mocznika, co poprawia smak produktów mlecznych. Zaobserwowano też większą wydajność produkcyjną krów mlecznych skarmianych młótem.
Przechowywanie i magazynowanie młóta
Magazynowanie młóta nie jest problematyczne. Suszoną paszę można przetrzymywać w opakowaniach typu Big Bag. Pasze tą można również kisić. W tym celu potrzebne są bele cylindryczne lub rękawy. Świeże młóto trzeba niezwłocznie podać na stół paszowy. Z racji okresowości trwania kampanii piwowarskiej, warto postawić na paszę podsuszaną lub kiszoną – dzięki temu zapewniamy bydłu dostęp do wysokowartościowej paszy nawet w miesiącach jesiennych i zimowych. Podsuszana postać będzie nieco droższa, wynika to z faktu większego kosztu suszenia paszy, ale korzyści z jej podawania zdecydowanie przewyższają świeże młóto, które szybciej się psuje i może być przyczyną niestrawności.