Do czego używane są drony we współczesnym świecie? Najciekawsze zastosowania dronów

Transport, rozrywka czy stanie na straży bezpieczeństwa. Drony mają wiele zastosowań we współczesnym świecie. Dzięki wszechstronnym możliwościom są one cennym narzędziem wspierającym funkcjonowanie wielu branż. Jakie są najciekawsze zadania, w których udział biorą drony? W poniższym artykule przedstawiamy najbardziej interesujące zastosowania dużych i małych bezzałogowych statków powietrznych.

Komercyjne zastosowanie dronów

Nowoczesny dron z kamerą to sprzęt, który odmienił wiele branż. Jedną z nich jest fotografia czy przemysł filmowy. Zachwycające ujęcia z lotu ptaka, wcześniej wymagające kosztownych lotów helikopterem bądź samolotem, teraz możliwe są do wykonania dzięki bezzałogowym dronom sterowanym z ziemi. Zalety dronów szybko dostrzegli również realizatorzy transmisji telewizyjnych. Od pewnego czasu możemy zauważyć ich wykorzystanie podczas transmisji sportowych. Dynamiczne ujęcia w Formule 1 czy podczas spotkań piłki nożnej to właśnie zasługa dronów. Urządzenia te w świecie sportu mają również inne zastosowanie. Często wykorzystują je trenerzy w celach analizy taktycznej. Komercyjne zastosowanie dronów jest znacznie szersze. Jednym z przykładów jest ich wykorzystanie w marketingu, a zalety tego rozwiązania i płynące z nich możliwości dostrzegła również branża transportowa.

Drony w służbach ratunkowych i mundurowych

Bezzałogowe statki powietrzne to sprzęt spotykany także na wyposażeniu wszelkiego typu służb. Od zespołów ratunkowych, przez leśnictwo i policję, a na oddziałach militarnych wykorzystujących dron wojskowy skończywszy. Sprzęt ten przyczynił się w dużej mierze do usprawnienia akcji ratunkowych, m.in. pozwalając dotrzeć do poszkodowanych osób znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. To także skuteczne narzędzie wywiadu i researchu, z którego chętnie korzystają służby mundurowe. Drony można spotkać również w miastach. Wyposażone w specjalne czujniki, mają za zadanie walkę ze smogiem. Służby leśne natomiast, wykorzystują bezzałogowe statki powietrzne w celu lotów wykonywanych nad polskimi lasami czy parkami. W ten sposób służby są w stanie ocenić stan populacji gatunków zwierząt, a także wykryć akcje kłusownicze.

Drony do zabawy, czyli rozrywka w przestworzach

Nie sposób pominąć zastosowania dronów w rozrywce. Nawet najmłodsi są w stanie poczuć emocje związane z podniebnymi akrobacjami, wybierając drony dla dzieci. Możliwości zabawy z wykorzystaniem dronów jest jednak o wiele więcej. Coraz częściej spotykane są m.in. pokazy z wykorzystaniem dronów, które zsynchronizowane tworzą na niebie określone kształty oraz iluminacje świetlne. To wyjątkowe wydarzenie, które towarzyszy wielu imprezom, w tym również powitaniu Nowego Roku. Coraz większą popularnością cieszą się wyścigi dronów. To emocjonująca i szalenie widowiskowa rozrywka, w której konkurujący ze sobą operatorzy dronów zmagają się nie tylko ze swoimi przeciwnikami, ale także wymyślnymi przeszkodami. Sterowanie dronem daje wiele możliwości i zapewnia mnóstwo wrażeń, dlatego warto ich doświadczyć na własnej skórze. Pamiętać należy jednak, że zgodnie z obowiązującym prawem, loty dronem możliwe są po wcześniejszym zdobyciu odpowiedniego uprawnienia. W celu ich zdobycia skorzystać możemy z usług firm, takich jak SNH Drones oferujących niezbędne przygotowanie pod względem teorii oraz praktyki. Uzyskując certyfikat kwalifikacji UAVO piloci dronów zyskują możliwość odbywania lotów poza zasięgiem wzroku bezzałogowymi statkami powietrznymi o konkretnej masie. To świetne rozwiązanie dla firm oraz osób planujących wykonywanie lotów specjalistycznych.