Transport, rozrywka czy stanie na straży bezpieczeństwa. Drony mają wiele zastosowań we współczesnym świecie. Dzięki wszechstronnym możliwościom są one cennym narzędziem wspierającym funkcjonowanie wielu branż. Jakie są najciekawsze zadania, w których udział biorą drony? W poniższym artykule przedstawiamy najbardziej interesujące zastosowania dużych i małych bezzałogowych statków powietrznych.
Komercyjne zastosowanie dronów
Nowoczesny dron z kamerą to sprzęt, który odmienił wiele branż. Jedną z nich jest fotografia czy przemysł filmowy. Zachwycające ujęcia z lotu ptaka, wcześniej wymagające kosztownych lotów helikopterem bądź samolotem, teraz możliwe są do wykonania dzięki bezzałogowym dronom sterowanym z ziemi. Zalety dronów szybko dostrzegli również realizatorzy transmisji telewizyjnych. Od pewnego czasu możemy zauważyć ich wykorzystanie podczas transmisji sportowych. Dynamiczne ujęcia w Formule 1 czy podczas spotkań piłki nożnej to właśnie zasługa dronów. Urządzenia te w świecie sportu mają również inne zastosowanie. Często wykorzystują je trenerzy w celach analizy taktycznej. Komercyjne zastosowanie dronów jest znacznie szersze. Jednym z przykładów jest ich wykorzystanie w marketingu, a zalety tego rozwiązania i płynące z nich możliwości dostrzegła również branża transportowa.
Drony w służbach ratunkowych i mundurowych
Bezzałogowe statki powietrzne to sprzęt spotykany także na wyposażeniu wszelkiego typu służb. Od zespołów ratunkowych, przez leśnictwo i policję, a na oddziałach militarnych wykorzystujących dron wojskowy skończywszy. Sprzęt ten przyczynił się w dużej mierze do usprawnienia akcji ratunkowych, m.in. pozwalając dotrzeć do poszkodowanych osób znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. To także skuteczne narzędzie wywiadu i researchu, z którego chętnie korzystają służby mundurowe. Drony można spotkać również w miastach. Wyposażone w specjalne czujniki, mają za zadanie walkę ze smogiem. Służby leśne natomiast, wykorzystują bezzałogowe statki powietrzne w celu lotów wykonywanych nad polskimi lasami czy parkami. W ten sposób służby są w stanie ocenić stan populacji gatunków zwierząt, a także wykryć akcje kłusownicze.
Drony do zabawy, czyli rozrywka w przestworzach
Nie sposób pominąć zastosowania dronów w rozrywce. Nawet najmłodsi są w stanie poczuć emocje związane z podniebnymi akrobacjami, wybierając drony dla dzieci. Możliwości zabawy z wykorzystaniem dronów jest jednak o wiele więcej. Coraz częściej spotykane są m.in. pokazy z wykorzystaniem dronów, które zsynchronizowane tworzą na niebie określone kształty oraz iluminacje świetlne. To wyjątkowe wydarzenie, które towarzyszy wielu imprezom, w tym również powitaniu Nowego Roku. Coraz większą popularnością cieszą się wyścigi dronów. To emocjonująca i szalenie widowiskowa rozrywka, w której konkurujący ze sobą operatorzy dronów zmagają się nie tylko ze swoimi przeciwnikami, ale także wymyślnymi przeszkodami. Sterowanie dronem daje wiele możliwości i zapewnia mnóstwo wrażeń, dlatego warto ich doświadczyć na własnej skórze. Pamiętać należy jednak, że zgodnie z obowiązującym prawem, loty dronem możliwe są po wcześniejszym zdobyciu odpowiedniego uprawnienia. W celu ich zdobycia skorzystać możemy z usług firm, takich jak SNH Drones oferujących niezbędne przygotowanie pod względem teorii oraz praktyki. Uzyskując certyfikat kwalifikacji UAVO piloci dronów zyskują możliwość odbywania lotów poza zasięgiem wzroku bezzałogowymi statkami powietrznymi o konkretnej masie. To świetne rozwiązanie dla firm oraz osób planujących wykonywanie lotów specjalistycznych.