System MPS i jego rola w zakładzie produkcyjnym

W dzisiejszych czasach nic nie można pozostawić przypadkowi. Szczególnie tyczy się to biznesu, co wymusza szereg konkretnych działań. W branży produkcyjnej muszą być implementowane specjalne systemy, które ułatwiają i dostosowują działania do bieżącej sytuacji. W ten sposób zarówno realizacja danego zamówienia, jego termin, jak i szereg innych działań nie jest prowadzonych bez określonego planu działania.

Oznacza to jednak działania w kontekście produkcji na podstawie prognozy. To z kolei powoduje to przyjęcie strategii produkcji na zapas lub też jeszcze bardziej popularnej metody tj. montażu na zamówienie. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce, kiedy zajmujemy się sprzedażą asortymentu będącego elementami rozbudowanych podzespołów lub też produktów sprzedawanych w kompletach. Nie można przy tym zapomnieć o zapotrzebowaniu wewnętrznym, co uwzględnia takie działy jak serwis. Trzeba więc stawić czoło tego typu sytuacjom i to pomimo wspomnianym zmiennym procesom wytwórczym. Często spotykanym problemem w wielu firmach jest zamówień klientów przez dział sprzedaży z pominięciem działu produkcji i przyjęciu dość kosztownej strategii „gaszenia pożarów”, która to mas na celu zrealizowanie przynajmniej kluczowe zobowiązań. Nie jest to dobre rozwiązanie i do tego generuje chaos oraz spadek poziomu obsługi klienta.

System mps i planowanie produkcji

Z powyższych względów rację bytu mają narzędzia, które to normalizują. Jednym z nich jest formularz prezentujący prognozy zamówień na przestrzeni dni lub tygodniach przy jednoczesnym uwzględnieniu planowanego stanu zapasu, głównego harmonogramu produkcji (MPS) i wielkości dostępnej do obiecania (ATP).

Wspomniany przed momentem główny harmonogram produkcji zalicza się do zintegrowanego modelu planowania i ma on za zadanie zaplanowanie produkcji w krótko– i średniookresowym poziomie. Korzystając z systemu MPS, jesteśmy w stanie w miarę precyzyjnie pogodzić zapotrzebowanie rynku z naszymi rzeczywistymi mocami przerobowymi. Dlatego też warto wdrożyć tego typu rozwiązania w swojej firmie.