Jak wysoko latają drony?

Nie da się ukryć, że drony z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Na rynku dostępne są coraz nowocześniejsze urządzenia wyposażone w wysokiej klasy kamery. Dzięki temu dziś drony coraz powszechniej wykorzystywane są w wielu branżach. Wymienić można tu choćby branżę reklamową, rolnictwo, energetykę, budownictwo czy ratownictwo. Innymi słowy, urządzenia te znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wykonanie wysokiej jakości zdjęć i filmów z lotu ptaka. Z dronów często korzystają także osoby prywatne, choćby w celu wykonania ciekawych nagrań na wakacjach. W kontekście dronów pojawia się jednak jedno kluczowe pytanie. Jak wysoko mogą takie urządzenia latać?

O czym pamiętać latając dronem?

Jak wspomniano, drony wykorzystywane są dziś zarówno w biznesie, jak i dla celów prywatnych. Co ciekawe, wiele osób, które z drona zaczęło korzystać jedynie dla rozrywki, później oparło na tym swój biznes. Niezależnie jednak od tego, w jakim celu zakupiło się urządzenie, korzystając z niego, konieczne jest przestrzeganie obowiązujących w tym zakresie przepisów. Dlatego jeszcze przed zakupem drona warto się z nimi dokładnie zapoznać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także uzyskanie odpowiednich uprawnień do latania dronem, zwłaszcza jeśli zamierza się zakupić urządzenie profesjonalne. Szkolenia dotyczące obowiązujących przepisów, korzystania oraz latania dronem realizuje m.in. firma SNH Drones, która swoje szkolenia realizuje niemal w całej Polsce. Odbycie takiego szkolenia i uzyskanie odpowiednich uprawnień to gwarancja bezpiecznego latania dronem. Jedną z kwestii poruszanych na takim szkoleniu jest wysokość, na jakiej można latać dronem.

Jak wysoko może latać dron?

Przede wszystkim zaznaczyć trzeba, że czymś innym są techniczne możliwości urządzenia, a czymś innym przepisy dotyczące tego, na jaką wysokość dron może się wznieść. Tańsze, prostsze modele dronów mogą wznieść się na wysokość kilkuset metrów. Inaczej jest w przypadku urządzeń profesjonalnych, które wyposażone w nowoczesne systemy mogą osiągnąć wysokość nawet kilku tysięcy metrów. Producenci dronów często podają informację o maksymalnej wysokości, na jaką dany model urządzenia może się wznieść. Jak zatem widać, profesjonalne drony mają naprawdę ogromne możliwości. Jak jednak wspomniano, latając dronem, przestrzegać trzeba określonych przepisów. Co one mówią na temat wysokości, na jakiej można latać dronem?

Na jakiej wysokości można latać dronem zgodnie z przepisami?

Latając dronem, pamiętać trzeba o zachowaniu szczególnej ostrożności. Ważne jest, aby nie zniszczyć ani samego urządzenia, ani niczego innego w otoczeniu. Dlatego istotne jest choćby to, aby przestrzegać przepisów dotyczących wysokości, na jakiej latać można dronem. Na jakiej zatem wysokości można latać dronem? Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami urządzenia o wadze nie większej niż 25 kg mogą się wznieść na wysokość maksymalnie 120 metrów nad poziomem ziemi. Co ważne, wysokości tej nie można przekraczać, nawet jeśli cały czas ma się urządzenie w zasięgu wzroku. W przypadku dronów, których waga przekracza 25 kg, konieczne jest przejście odpowiedniego szkolenia (choćby we wspomnianej firmie SNH Drones), dokonanie rejestracji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego oraz zdanie egzaminu. Latanie na wyższej wysokości możliwe jest wyłącznie w przypadku wykonywania operacji w kategorii szczególnej lub certyfikowanej. Na taki lot wymagane jest otrzymanie zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Konieczne jest także przygotowanie analizy ryzyka oraz konceptu operacji.