Jak pracuje się przy komputerze na sofie rozkładanej? Sprawdźcie nasz test

Każdy ma inne przyzwyczajenia, również związane z ulubionym miejscem do pracy w domu. Dla jednych będzie to biurku, dla innych stół kuchenny, a niektórzy najbardziej lubią zaszyć się z laptopem w łóżku lub na sofie. Jeśli lubisz pracować w salonie, powinieneś sprawdzić, czy warunki do pracy są na pewno bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Praca na sofie – czy to dobre rozwiązanie?

Czasami nachodzi nas pokusa, żeby popracować w domu. Strefa domowego wypoczynku w salonie, na kanapie wydaje się wręcz idealna do tego celu. Mamy ciszę, spokój, a w trakcie przerwy na rozprostowanie nóg możemy chwycić w dłoń odkurzać i szybko odświeżyć całe mieszkanie. Ciekawe modele odkurzaczy można poznać na https://www.ranking-odkurzacz.pl/. W jaki sposób pracować na kanapie, żeby nie zrobić sobie krzywdy? Czym powinna wyróżniać się sofa rozkładana, żeby stać się odpowiednim miejscem do pracy?

Wysokość i twardość sofy

Jeśli zamierzamy spędzać przed ekranem komputera większą ilość czasu, siedząc na sofie, musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka jej parametrów.

Od czego zacząć? Przede wszystkim liczy się wysokość sofy oraz stolika ustawionego obok niej. Zazwyczaj w przypadku salonu mamy do czynienia z meblami wypoczynkowymi, które nie są dostosowane do pracy przy komputerze. A zbyt długie nachylanie się nad ekranem i wygięcie pleców może powodować bóle kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Zawsze powinniśmy przybierać podczas użytkowania komputera pozycję wyprostowaną, taką jak zachowujemy podczas pracy na wygodnym krześle. Stopy powinny dotykać podłogi, kolana tworzyć kąt 90 stopni. Wówczas nie obciążamy nadmiernie kręgosłupa i możemy pracować dłużej bez bólu i zmęczenia.

Podobnie w przypadku, jeśli zamierzamy pracować z podgiętymi nogami i komputerem na kolanach. Jeśli regularnie spędzamy czas w tej pozycji, może być to przyczyną bólu karku oraz drętwienia łydek. Dolegliwości te często nasilają się, jeśli sofa jest zbyt miękka i nasze ciało zapada się w niej. Wówczas mięśnie znajdują się w stanie permanentnego napięcia.

Czy warto pracować na sofie?

Praca w salonie na sofie bywa bardzo kusząca. Jeśli rozważamy taki wariant codziennego użytkowania jej, zadbajmy o odpowiednią twardość mebli oraz ich wysokość względem stolika, na którym znajdzie się laptop. Nasz kręgosłup będzie nam na pewno wdzięczny. Warto mieć jednak na uwadze, że zdecydowanie lepszym oraz zdrowszym rozwiązaniem jest zakup i praca przy biurku z regulacją wysokości.