Dom inteligentny – czyli jaki?

Często ostatnio słyszymy pojęcie „dom inteligentny„, ale co ono właściwie oznacza? Otóż, inteligentny dom jest to ogół systemów i urządzeń, które służą do automatyzacji codziennych czynności domowych i nie tylko. Domownicy inteligentnego domu mogą zatem bez problemów „porozumieć się” z domem i wydawać mu zdalnie polecenia. Podstawą tej definicji jest tzw. Internet of Things, czyli po prostu internet rzeczy. Najprościej mówiąc jest to koncepcja pewnej grupy przedmiotów skomunikowanych między sobą, a także zdolnych do komunikacji z użytkownikiem, w tym przypadku – z domownikiem.

Jak zdefiniować Smart Home

Aby lepiej zobrazować istotę tego pojęcia można posłużyć się prostym przykładem, jakim jest smartfon. Używając smartfona jesteśmy w stanie np. włączyć sterowanie oświetleniem w domu, regulować kolor lub natężenie światła, ustalać sterowanie bramą garażową bądź wjazdową i wiele, wiele innych. Głównym założeniem takiej koncepcji jest po prostu maksymalizacja funkcjonalności i komfortu mieszkania, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dom inteligentny to zatem wiele różnych urządzeń, a im jest ich więcej, tym lepiej. Każde z urządzeń spełnia inną funkcję, tak więc część z nich odpowiada za komfort, inna grupa jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo, a jeszcze inne urządzenia – przyczyniają się do poprawy oszczędności. Wśród takich urządzeń wymienić można np. gniazdka, oświetlenie, czujniki, kamery monitoringu, czy różnego rodzaju systemy alarmowe takie jak syreny, czujniki drzwi, okien i wiele więcej. Tego typu urządzenia mogą pracować zarówno w zespole, jak też pojedynczo. Korzyści płynące z korzystania takich udogodnień jak np. sterowanie oświetleniem w domu to nie jedyne plusy domu inteligentnego. Ogólnie rzecz biorąc bardzo ważna jest wygoda. Odpoczywając po ciężkim dniu pracy możemy – nie ruszając się z kanapy – przykładowo włączyć sterowanie bramą, włączyć lub wyłączyć muzykę itp.

Bezpieczny dom

Nie jest to jednak tylko i wyłącznie wygoda. Ważne znaczenie ma również bezpieczeństwo. Współczesne systemy oparte są bowiem w głównej mierze na monitoringu, ale także zaawansowanych czujnikach. Korzyści płynące z takich rozwiązań na pewno nie trzeba nikomu wyjaśniać. Ważną zaletą oprócz wygody i bezpieczeństwa są również oszczędności. Inwestujemy w wysokiej klasy sprzęt, który swoje kosztuje, ale jest to inwestycja w przyszłość. Mamy bowiem możliwość zdalnego sterowania urządzeniami i planowania ich włączania i wyłączania, co ma niewątpliwie bardzo pozytywny wpływ na stan naszego portfela.