W Polsce też tworzono komputery – komputer mera 400

Nie da się dzisiaj aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym bez, chociażby minimalnej znajomości komputerów. Jest ich bowiem tyle w wielu dziedzinach, że ciężko byłoby nam o komfort bez tej wiedzy. Współcześnie komputery kojarzą nam się głównie z produkcją amerykańską bądź dalekowschodnią.

elektronika w 400

Jednak nie zawsze tak było, ponieważ i w naszym kraju naukowcy byli w stanie kreować trendy w nowoczesnych technologiach. Niestety dziś jest to już melodia przeszłości, lecz mogliśmy się pochwalić naprawdę potężną maszyną tego typu. Dlatego też warto nieco przybliżyć wszystkim, czym był komputer mera 400. Po dziś dzień jest to jedno z większych dokonań polskiej nauki, mimo że był on produkowany w latach 1976-1987. Warte odnotowania jest jednak to, że umieszczona elektronika w 400 była szalenie wydajna, bo jeszcze w 2013 roku z sukcesami aktywnie wykorzystywany był przynajmniej jeden egzemplarz.

komputer mera 400

Warto dodać, że od samego początku sprzęt ten charakteryzował się niezwykle bogatym zastosowaniem. Nie była to w żadnym razie ciekawostka, bo na ówczesne czasy komputer mera 400 zasługiwał na podziw. Nasza rodzima myśl techniczna była niezwykle innowacyjna i przyczyniła się do rozwoju przemysłu i nauki. Warte odnotowania jest też to, że całkiem niedawno elektronika w 400 została ożywiona. Grupa entuzjastów postanowiła bowiem wskrzesić ten sprzęt do odczytu starych taśm z danymi oraz do kreowania świadomości nauki w naszym narodzie.