Tworzenie stron internetowych na WordPress

Tworzenie stron internetowych na WordPress

Od dawna wiadomo, że tworzenie stron internetowych nie należy do prostych ani szybkich procesów, no, chyba, że dana osoba jest ekspertem w tym temacie. Co powinna wiedzieć osoba, która pragnie założyć swoją własną stronę, która będzie jednocześnie wizytówką firmy, sklepem internetowym czy po prostu prywatnym blogiem?

W tekście spróbujemy wyjaśnić, w jaki sposób prosto uruchomić własną witrynę, bez specjalistycznej wiedzy, w niskiej cenie – na najbardziej popularnej obecnie platformie (CMS) jakim jest bez wątpienia WordPress!

Strony internetowe WordPress: Jak uruchomić swoją witrynę?

Strony internetowe WordPress są ostatnio bardzo popularne. Wynika to z kilku powodów. System jest rozwijany od wielu lat, regularnie aktualizowany i wzbogacany o nowe funkcje i szybsze działanie. Te cechy sprawiają, że WordPress jest obecnie bezkonkurencyjny w kwestii uruchomienia witryny. Zanim jednak zabierzemy się do działania, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Po pierwsze, powinniśmy zaopatrzyć się w konto hostingowe, które umożliwi nam wgranie wszystkich plików WordPress-a np. poprzez protokół FTP. Po zakupie i skonfigurowaniu domeny, wrzucamy pliki systemu do katalogu głównego naszego konta hostingowego (public_html). Uruchamiamy instalator poprzez wpisanie nazwy domeny do paska przeglądania naszej przeglądarki internetowej i… nasz wordpress jest praktycznie gotowy do instalacji! Zakładamy w panelu hostingowym nową bazę danych i przechodzimy przez kolejne kroki, które proponuje nam instalator. Wystarczy wpisać nazwę zakładanej strony, słowa kluczowe, adres email i hasło administratora i już po kilku sekundach mamy gotową swoją własną stronę. Wystarczy, że zaloguujemy się do panelu administratora i możemy cieszyć się wszystkimi dobrodziejstwami, jakie oferuje nam platforma WordPress.

Łatwe tworzenie stron na WordPress

Rzecz jasna, po zainstalowaniu systemu, gdy tworzymy swoją stronę, jest to dopiero pierwszy krok. W dalszej kolejności musimy zainteresować się motywami graficznymi, oraz wtyczkami (Plugins). Bez tych dwóch elementów, nie będziemy w stanie dalej skutecznie budować naszej strony. Motywy graficzne sprawią, że nasza strona stanie się piękna i będzie doskonale widoczna na urządzeniach mobilnych takich jak np. telefony komórkowe czy tablety. Warto o tym pamiętać, ponieważ obecnie ponad 60% ruchu internetowego pochodzi właśnie z telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych. Dlatego wybranie odpowiedniego szablonu graficznego RWD (responsywnego) jest bardzo istotne, jeżeli strona ma być korzystnie oceniona przez wyszukiwarkę Google.

Warto również zadbać o odpowiednie Pluginy. Począwszy od bezpieczeństwa (ograniczenie prób logowania, np. wtyczka Limit Login), poprzez wtyczki do optymalizacji i przyspieszenia naszej strony (np. SiteGround Optimizer lub WP Cache), aż po wtyczki przydatne dla Administratora strony: statystyki odwiedzin (np. WP Statistics), budowanie strony na zasadzie gotowych elementów (Elementor, WP Bakery Page Builder, Visual Composer). Warto pamiętać również o wtyczkach SEO: Yoast SEO lub All in ONE SEO PACK.

Dlaczego WordPress jest tak popularnym systemem do tworzenia stron?

CMS WordPress charakteryzuje się bardzo dobrym wsparciem oraz regularnymi aktualizacjami. Powoduje to, że bardzo wielu webmasterów chętnie sięga po ten właśnie system. Ponadto, jest to system bardzo prosty w instalacji i poradzi sobie z nią nawet laik lub osoba, która nie miała nigdy do czynienia z tworzeniem stron internetowych. Te wszystkie czynniki powodują, że WP jest obecnie numerem jeden jeśli chodzi o tworzenie witryn oraz sklepów internetowych. Dosłownie w kilka chwil możemy wyczarować piękne projekty, bez dużego nakładu pracy.

Zakładanie własnej strony krok po kroku

Jak wspominaliśmy wcześniej, jednym z pierwszych kroków do uruchomienia własnej strony jest zakup konta hostingowego. W dalszej kolejności należy wrzucić wszystkie pliki instalatora oraz uruchomić instalator w pasku przeglądarki internetowej. Kolejne kroki to zainstalowanie dobrego motywu graficznego oraz instalacja i konfiguracja popularnych wtyczek.

To oczywiście początek przygody ze stroną, ponieważ warto jeszcze uzupełnić ją w treść oraz odpowiednio pozycjonować, aby zyskać gości na naszej stronie.

Dodatki wtyczki i pluginy przydatne przy tworzeniu strony na WordPress-ie

Istnieje wiele wtyczek, które uważane są za absolutne must-have jeśli chodzi o wordpress. Na pewno warto zainstalować dobrą wtyczkę do pozycjonowania (SEO) jak np. Yoast SEO czy All-in-one seo pack. Konfiguracja tych wtyczek nie powinna zająć więcej niż kilka minut.

Kolejna sprawa, to wtyczki zabezpieczające witrynę przed nieautoryzowanym dostępem i złośliwymi robotami. Obecnie w internecie jest ogromna liczba robotów, które skanują witryny i wyszukują nowe strony WordPress w celu zdobycia danych logowania. Warto więc zainstalować wtyczki takie jak np. Limit Login, aby roboty te skutecznie blokować.

Statystyki to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Chcemy przecież śledzić to, ilu użytkowników Internetu odwiedza naszą witrynę. Warto tutaj zerknąć chociażby na wtyczkę WP Statistics, lub MonsterInsights.

WPKINGZ