Czym jest e-papieros?

Na początek warto zajrzeć do Wikipedii, a później wrócić do nas. Digicig.pl to przede wszystkim kompendium ogólnej wiedzy o e-paleniu, poradnik i przewodnik dla tych, którzy niedawno rozpoczęli przygodę z e-papierosem, lub dopiero zastanawiają się nad tym.

Wybieramy sprzęt

Zanim kupisz swojego pierwszego e-papierosa, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że są to produkty, które dopiero kilka lat temu weszły na rynek i nie są pozbawione wad. Jeżeli chcesz kupić sprzęt do e-palenia, który będzie działał niezawodnie co najmniej przez rok, to rozczarujemy cię...  Czytaj...

E-papieros a zdrowie

Czy e-palenie jest szkodliwe dla zdrowia i w jakim stopniu? Co wiadomo o skutkach ubocznych? Postaramy się rzetelnie przedstawić obecny stan wiedzy oraz podawać informacje o prowadzonych badaniach naukowych.
Czytaj...

Jak wybrać pierwszego e-papierosa?

Zakup pierwszego e-papierosa nie jest niestety tak prosty, jak np. zakup sprzętu AGD czy RTV. Choć w większych miastach istnieją sklepy "stacjonarne", do których można wejść z ulicy i zakupić e-papierosa, sklepy te oferują często dwa lub trzy modele i to z reguły jednej firmy. Jest to już duży krok w przód w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat, trudno jednak porównywać to z wyborem, jaki mamy, gdy kupujemy komputer, odtwarzacz mp3, czy aparat fotograficzny.

Pierwszym krokiem, jaki z reguły robią poszukiwacze e-papierosów, są odwiedziny Allegro. Nie ma niczego złego w kupowaniu na Allegro, ale pod warunkiem, że nie robimy tego całkowicie w ciemno i że wiemy cokolwiek o produkcie, który chcemy kupić. W przeciwnym razie możemy kupić bardzo dobrze zaprezentowany, ładnie wyglądający na zdjęciach sprzedawcy bubel (szczególnie złą sławą cieszą się bardzo tanie e-papierosy o nazwie "Health e-Cigarette").

Który e-papieros jest zatem wart kupienia na początek? Który jest dobry dla kogoś, kto pali bardzo intensywnie, a który dla przeciętnego "1-1,5 paczkowego" palacza? Który jest lepszy dla kobiety, a który dla mężczyzny? Który jest dobry dla kogoś, kto dużo czasu spędza w podróży i nie ma czasu, ani warunków na częste ładowanie baterii, czy uzupełnianie wkładów?

Pierwszy e-papieros

Wybierając pierwszego e-papierosa musimy przede wszystkim zadać sobie pytanie, co, oprócz dostarczania organizmowi nikotyny, jest dla nas w paleniu papierosów najważniejsze. Od tego będzie zależało, jaki typ e-papierosa będzie dla nas lepszy na początek. Jeżeli bardzo istotną rolę odgrywa dla nas podobieństwo do zwykłego "analogowego" papierosa i nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy palić coś, co przypomina lunetkę (e-papierosy typu "eGo"), czy wieczne pióro (e-papierosy typu "Pen"), to nie ma potrzeby ulegać zachwalaniu ich przez sprzedawców. Na rynku są całkiem dobre modele przypominające wyglądem zwykłe papierosy (tzw. "510-ki", czy "901-ki"). Na pewno ich bateria nie wystarczy na tak długo, jak bateria "eGo-podobnych", ale dadzą nam całkiem przyzwoity "dym". A co najważniejsze, nasze przejście z palenia papierosów analogowych do elektronicznych będzie łatwiejsze. Czynnik psychologiczny odgrywa u wielu osób bardzo dużą rolę, dlatego czasami lepiej kupić dodatkową baterię do zestawu "analogopodobnego", niż palić mocną, wystarczającą na długo "lunetkę". Warto zaznaczyć, że do e-papierosów typu "eGo" pasują kartomizery od "510-ki" (patrz rysunek poniżej - obydwa e-papierosy są z takim samym kartomizerem "510"), więc jeżeli będziemy mieć ich zapas, a zdecydujemy się po jakimś czasie na "eGo-podobnego", te kartomizery będziemy mogli z powodzeniem wykorzystać. Z reguły po kilku tygodniach "okresu przejściowego" nawet ci e-palacze, którzy nie wyobrażali sobie używania "lunetki", zaczynają interesować się e-papierosami o nietypowych kształtach.

Zaletą e-papierosów typu eGo są tzw. clearomizery, które są bardzo łatwe do napełniania. Poza tym, dzięki temu, że są przezroczyste, możemy w pełni kontrolować zużycie płynu (e-liquidu). Jednak czasami rozmiar e-papierosa eGo-podobnego może być dla nas problemem nie do przejścia (jest kilka razy większy od zwykłego papierosa i dosyć ciężki). Wtedy rozwiązaniem problemu może być model eCab z clearomizerem, który jest od eGo o wiele mniejszy i o wiele bardziej elegancki.

Jeżeli mamy zapas kartomizerów do "510-tki", to będziemy je mogli wykorzystać również w przypadku eCaba. Potrzebna będzie jednak do tego tzw. przejściówka. Rozmiar naszego e-papierosa będzie wtedy mniejszy lub mniej więcej taki sam, jak z clearomizerem (w zależności od rozmiaru kartomizera).

Pojemność akumulatorka w modelu eCab jest porównywalna do "510", więc dobrze jest zaopatrzyć się w jeden lub nawet dwa dodatkowe, zwłaszcza, że jest to akumulatorek o rozmiarach AAA, który zajmuje niewiele miejsca, a także niewiele kosztuje (zobacz ceny w Liquido.pl).

Co jednak z palaczami, dla których nie ma palenia bez potężnego "kopa w płuco" i którzy palą tyle i zaciągają się tak mocno, że bateria "510" czy eCaba starczyłaby im na niecałą godzinę? Takim palaczom z reguły jest obojętne, czy to, co "daje im kopa" przypomina analoga, czy teleskop, beczkę, czy może łopatę oraz jaka jest tego wielkość. Wtedy nie ma co zawracać sobie głowy "analogopodobnymi", tylko od razu kupić model z dużą baterią. W takim przypadku należy też pamiętać o pojemności kartomizera / clearomizera, bo ciągłe dolewanie płynu jest frustrujące i może szybko zniechęcić do e-palenia. Najlepiej zatem nabyć kilka (najlepiej różnych, żeby mieć porównanie) kartomizerów / clearomizerów o pojemności min. 2 ml.

Na pewno dużym ryzykiem jest kupowanie na początek takiego modelu e-papierosa, który nie jest znany użytkownikom e-papierosów, lub mają oni o nim złą opinię (jak w przypadku Health e-Cigarette). Zakup takiego e-papierosa grozi całkowitym porzuceniem e-palenia po kilku dniach nerwów z powodu słabego "dymu", zalewania baterii, czy walki z paskudnym smakiem.

I podstawowa zasada e-palenia:

Jeżeli nie mieszkasz w miejscowości, w której są sklepy stacjonarne, zawsze musisz mieć zapasowy:

1) kartomizer/clearomizer lub atomizer z wkładem
2) ładowarkę
3) akumulatorek

 

Zobacz: Gdzie kupić e-papierosy?

Bardzo duży wybór liquidów: www.liquido.pl

 

Przeczytaj koniecznie:

FAQ - najczęściej zadawane pytania

w którym znajdziesz informacje m. in. o tym:
- czego potrzebujesz, by rozpocząć e-palenie
- jak często napełnia się wkłady
- czym się różni atomizer od kartomizera

 

Inne polecane:

Idzie nowe, czyli rzecz o dwuczęściówkach.

Czy e-papieros to coś dla mnie?