Czym jest e-papieros?

Na początek warto zajrzeć do Wikipedii, a później wrócić do nas. Digicig.pl to przede wszystkim kompendium ogólnej wiedzy o e-paleniu, poradnik i przewodnik dla tych, którzy niedawno rozpoczęli przygodę z e-papierosem, lub dopiero zastanawiają się nad tym.

Wybieramy sprzęt

Zanim kupisz swojego pierwszego e-papierosa, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że są to produkty, które dopiero kilka lat temu weszły na rynek i nie są pozbawione wad. Jeżeli chcesz kupić sprzęt do e-palenia, który będzie działał niezawodnie co najmniej przez rok, to rozczarujemy cię...  Czytaj...

E-papieros a zdrowie

Czy e-palenie jest szkodliwe dla zdrowia i w jakim stopniu? Co wiadomo o skutkach ubocznych? Postaramy się rzetelnie przedstawić obecny stan wiedzy oraz podawać informacje o prowadzonych badaniach naukowych.
Czytaj...

Najczęściej zadawane pytania

OGÓLNE:

Czy osoby niepełnoletnie mogą używać e-papierosa?

Osoby niepełnoletnie nie powinny używać e-papierosa, gdyż wkłady e-papierosów zawierają nikotynę, która jest substancją silnie uzależniającą (wyjątek stanowią wkłady beznikotynowe). Ponadto, jeszcze nie zostały przeprowadzone wystarczające badania potwierdzające nieszkodliwość e-papierosów (choć dotychczasowe badania nie wykazały żadnych znaczących niebezpieczeństw dla zdrowia). Patrz: E-papieros a zdrowie oraz Literatura naukowa.

Czy e-papieros smakuje tak, jak zwykły?

Nie. Smak e-papierosa zależy głównie od płynu (e-liquidu) jaki wlewamy do wkładu. Niektóre e-liquidy mają smak zbliżony do zwykłego papierosa, jednak nie jest to dokładnie to samo, głównie dlatego, że nie ma tu produktów spalania materii organicznej (tytoniu, papieru).

Czego potrzebuję aby rozpocząć e-palenie?

Aby rozpocząć e-palenie, potrzebny jest:

  1. E-papieros, czyli akumulatorek plus atomizer z kartridżem (lub kartomizer) - zobacz.
  2. Ładowarka
  3. Zapas napełnionych kartridży (wkładów) lub płyn do wielokrotnego uzupełniania kartridży (tzw. e-liquid)

Akumulatorek (często 2 szt.), atomizer z kartridżem (lub kartomizer) oraz ładowarka znajdują się w zestawie. Zapas napełnionych kartridży/kartomizerów lub płyn do uzupełniania zużytych kartridży/kartomizerów musimy zamówić dodatkowo. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi awariami, dobrze mieć w zapasie dodatkowy atomizer, ładowarkę oraz akumulatorek (jeżeli w zestawie jest 1 szt.)

1ml płynu to ok. 1 paczka zwykłych papierosów, czyli buteleczka płynu 15ml powinna wystarczyć na ok. 2 tygodnie e-palenia osobie, która paliła wcześniej paczkę zwykłych papierosów.

W przypadku fabrycznie napełnionych wkładów, ilość jaką potrzebujemy zależy od modelu e-papierosa - wkłady e-papierosa typu mini zawierają ok. 0.4 ml płynu, a zatem potrzeba ich dwa razy więcej niż wkładów e-papierosa typu PEN (ok. 0.8 ml) czy dużych kartomizerów.

Czy zużyte kartridże (wkłady) można ponownie napełniać?

Tak, każdy kartridż, czy kartomizer można wielokrotnie napełniać płynem (e-liquidem), chyba że narusza to warunki gwarancji danego modelu (należy to sprawdzić przed zakupem).

Na co zwrócić uwagę przed pierwszym użyciem e-papierosa?

W e-papierosie atomizer jest zwykle zabezpieczony ustnikiem. Często zdarza się, że nowy użytkownik zaczyna palić nieświadomy tego, że w rzeczywistości w ustniku nie ma wkładu. Papieros zaczyna dymić, gdyż atomizer jest fabrycznie zakropiony płynem. Jeżeli zbyt długo będziemy palić bez wkładu, istnieje niebezpieczeństwo spalenia atomizera, dlatego też zaraz po otrzymaniu e-papierosa należy zdjąć pusty ustnik, rozpakować pełny wkład i nałożyć go na atomizer.

Czy e-papierosa należy rozkręcać gdy nie jest używany?

Z reguły nie ma takiej potrzeby, ale niektóre e-papierosy są wrażliwe na przeciągi i przy silniejszym podmuchu wiatru mogą się samoczynnie włączać (np. podczas jazdy samochodem z otwartym oknem). E-papierosy z bateriami akustycznymi mogą podobnie reagować na różne dźwięki (np. szelest folii). Może to doprowadzić do spalenia atomizera, dlatego w takich przypadkach lepiej odkręcić baterię od atomizera. Wkład powinien pozostać na atomizerze w celu zabezpieczenia go przed uszkodzeniem. Atomizer możemy zabezpieczyć również pustym ustnikiem, a pełny wkład zamknąć zatyczką, aby nie wysechł.

Jak działa e-papieros?

Opis działania e-papierosa i podstawowe informacje o nim, można znaleźć w Wikipedii.

 

Bardzo duży wybór liquidów: www.liquido.pl

 

ATOMIZERY i KARTOMIZERY

Czym się różni kartomizer od atomizera?

Atomizery są wielokrotnego użytku, kosztują średnio 50 zł, podlegają gwarancji, ale należy pamiętać, że są awaryjne. W przypadku e-papierosów z atomizerami, konieczne jest posiadanie zapasowego atomizera, gdyż awaria atomizera wyklucza dalsze używanie e-papierosa. W e-papierosach tego typu kartridż (wkład) jest oddzielną częścią, którą napełniamy płynem. Zobacz jak wyglądają poszczególne części e-papierosa: Pierwsze kroki.

Kartomizer to atomizer połączony z kartridżem (KARTridż + atOMIZER). Kartomizery nie podlegają gwarancji i kosztują 6-8 zł, teoretycznie są jednorazowe, ale można je wielokrotnie napełniać. W wielu sklepach można kupić również suche kartomizery, które możemy napełnić sami naszym ulubionym e-liquidem. W przeciwieństwie do klasycznych atomizerów, kartomizery nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych (czyszczenie, odsączanie), dlatego są dobrym rozwiązaniem dla początkujących e-palaczy. Więcej o e-papierosach z kartomizerami: Idzie nowe, czyli rzecz o dwuczęściówkach.

 

WKŁADY i E-LIQUID:

Do e-papierosa, którego chcę kupić, nie ma wkładów o niskiej lub zerowej zawartości nikotyny. Co zrobić?

W takiej sytuacji najlepiej 1) nabyć e-liquid o takiej zawartości nikotyny, jaką chcemy, 2) zapytać sprzedawcę, czy ma suche (nienapełnione) wkłady do tego modelu, 3) jeżeli suche wkłady nie są dostępne, to wypłukać gąbeczki wkładów, jakie dostaliśmy w zestawie, aby pozbyć się starego płynu, lub wymienić na nowe z waty perlonowej, 4) zakropić wkłady nowym płynem. Przeczytaj o czyszczeniu wkładów.

Na jak długo wystarcza jeden wkład?

Zależy to od 1) częstotliwości palenia (ten sam wkład jednej osobie może wystarczyć na 1 godzinę, a innej na 5 godzin), 2) wielkości wkładu - w e-papierosach typu Pen wkłady są o wiele większe niż w e-papierosach Mini. Przyjmuje się, że 1 ml e-liquidu jest odpowiednikiem 1 paczki zwykłych papierosów. Wkłady e-papierosów typu Pen oraz kartomizery dwuczęściówki takiej jak KR808D-1 zawierają ok. 0,8 ml, natomiast e-papierosy typu micro i mini zawierają 0,3 - 0,5 ml.

Płyny o niskiej zawartości nikotyny są dla mnie za słabe, a o średniej są za mocne. Jak mogę uzyskać odpowiednią dla mnie moc?

Płyny można mieszać ze sobą lub rozcieńczać glikolem propylenowym bez ograniczeń. Więcej szczegółów.

Jak rozpoznać, że kończy się płyn we wkładzie?

Papieros zacznie słabiej dymić, a smak będzie mniej intensywny. Jeżeli wypalimy wkład prawie do sucha, może pojawić się nieprzyjemny smak spalenizny - należy tego unikać, gdyż można uszkodzić atomizer, lub skrócić jego żywotność.

Czy mogę uzupełniać wkłady płynem od innego e-papierosa?

Tak. Należy jednak wcześniej zapoznać się z warunkami gwarancji na e-papierosa - niektórzy sprzedawcy nie uznają reklamacji, gdy wkłady napełniane są płynami.

Czy napełnianie wkładów e-liquidem może spowodować uszkodzenie atomizera?

Nie ma żadnych dowodów na to, że napełnianie wkładów płynem wpływa negatywnie na pracę atomizera. Dotyczy to płynów sprawdzonych przez użytkowników - informacje o bezpiecznych płynach można znaleźć na Forum "Elektroniczne papierosy".

Jakie smaki może mieć e-liquid?

Obecnie producenci oferują bardzo bogaty wybór smaków e-liquidu począwszy od tytoniowych, przez ziołowe do owocowych. Oto niektóre z nich: Regular, Marlboro, Camel, Menthol, Tobacco (Regular, Blended, Virginian), Cigar, French Pipe, Turkey, Czekolada, Kawa, Jabłko, Migdały, Wiśnia, Wanilia, Banan, Czarna herbata, Zielona herbata.

Czy e-liquid o zerowej zawartości nikotyny też jest dostępny w wielu smakach?

Tak.

Czy e-liquid tak samo smakuje we wszystkich e-papierosach?

Nie. Smak jest zbliżony, ale konkretny płyn może mieć np. bardziej intensywny smak w jednym e-papierosie niż w innych. I odwrotnie: inny płyn może mieć w tym samym e-papierosie słabszy/gorszy smak niż w innych. Płyn należy sobie dobrać indywidualnie w zależności od posiadanego papierosa i upodobań smakowych.

Jak często napełnia się wkłady?

Płyn we wkładzie musimy uzupełnić, gdy zauważymy pogorszenie dymienia i/lub smaku.

Ile płynu należy nalać do wkładu?

Płynu należy nalać tyle, by gąbeczka była mokra, ale nie należy go przelewać, tj. na górze nie powinno być "jeziorka". Zobacz jak napełniać wkłady.

Czy można odzyskać płyn ze zużytych do połowy wkładów?

Tak. Gąbeczki z wkładów (kilka na raz) można włożyć do plastikowej strzykawki i wycisnąć płyn pchając tłoczek. Odzyskamy w ten sposób praktycznie cały płyn, a gąbeczki w strzykawce będą suche. Można je wtedy wypłukać w ciepłej wodzie, wysuszyć i ponownie używać.

Czy trzeba płukać gąbeczki wkładu przed każdym zakropieniem?

Nie jest to konieczne, jeżeli używamy tego samego płynu. Jeżeli jednak wkład był napełniony innym płynem niż ten, którego chcemy użyć, smak najprawdopodobniej nie będzie taki jak powinien. A zatem w przypadku zmiany płynu, należy wypłukać gąbeczkę wkładu. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w dostępną w sklepach zoologicznych watę perlonową i zrobić z niej nową gąbeczkę.

Jak często trzeba płukać gąbeczki wkładu?

Gąbeczkę należy wyczyścić (wyprać w ciepłej wodzie), kiedy e-papieros zaczyna słabiej dymić mimo pełnego wkładu, lub gdy smak się pogorszy.

Co zrobić gdy kartridże są zbyt luźne?

Sposób na zbyt luźne ustniki można znaleźć TUTAJ.

 

BATERIE:

Czy baterie trzeba formować?

Informacja ta powinna znajdować się w instrukcji danego e-papierosa. Jeżeli jej nie ma, należy zwrócić się z tym pytaniem do sprzedawcy, gdyż może mieć to wpływ na uwzględnienie gwarancji w przypadku ewentualnych reklamacji.

Czy przed kolejnym ładowaniem muszę czekać aż bateria rozładuje się całkowicie?

Nie. Baterie można doładowywać w każdej chwili.

Jak długo mogę palić na jednej baterii?

Podobnie jak w przypadku wkładów, zależy to od intensywności palenia. Jednej osobie ta sama bateria wystarczy na cały dzień, a innej na 1 godzinę.

 

Zobacz:

Jak wybrać pierwszego e-papierosa?

Gdzie kupić e-papierosa?

Czy e-papieros to coś dla mnie?

Idzie nowe, czyli rzecz o dwuczęściówkach.

Zobacz również: E-Palarnia.pl - Najczęściej zadawane pytania.