Czym jest e-papieros?

Na początek warto zajrzeć do Wikipedii, a później wrócić do nas. Digicig.pl to przede wszystkim kompendium ogólnej wiedzy o e-paleniu, poradnik i przewodnik dla tych, którzy niedawno rozpoczęli przygodę z e-papierosem, lub dopiero zastanawiają się nad tym.

Wybieramy sprzęt

Zanim kupisz swojego pierwszego e-papierosa, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że są to produkty, które dopiero kilka lat temu weszły na rynek i nie są pozbawione wad. Jeżeli chcesz kupić sprzęt do e-palenia, który będzie działał niezawodnie co najmniej przez rok, to rozczarujemy cię...  Czytaj...

E-papieros a zdrowie

Czy e-palenie jest szkodliwe dla zdrowia i w jakim stopniu? Co wiadomo o skutkach ubocznych? Postaramy się rzetelnie przedstawić obecny stan wiedzy oraz podawać informacje o prowadzonych badaniach naukowych.
Czytaj...

E-liquid (liquid)

E-liquidy (liquidy), czyli płyny do napełniania wkładów e-papierosa, można nabyć w różnych smakach i z różną zawartością nikotyny, lub w ogóle bez niej. Wybór odpowiedniego płynu sprawia często trudność początkującym e-palaczom.

Osobom, które paliły dużo mocnych papierosów zaleca się rozpocząć e-palenie od dawki "High" (wysokiej) a później ją z czasem zmniejszać. Natomiast dla osób, które wcześniej paliły ok. 1 paczki papierosów Light, czy Superlight dziennie, ustalenie odpowiedniej dawki może nie być łatwe. Może się zdarzyć tak, że płyn "Low" (o niskiej zawartości nikotyny) będzie za słaby, natomiast płyn "Medium" (średni) będzie powodował kołatanie serca. Co wtedy? Wtedy z pomocą przychodzi nam glikol propylenowy cz. d. a. (czysty do analizy), dostępny w sklepach chemicznych, którym możemy rozczeńczyć e-liquid w dowolnych proporcjach.

A zatem, jeżeli zakupimy zbyt mocny płyn, nie zmarnuje się. Jeżeli jednak rozcieńczymy go znacząco, smak naszego e-liquidu będzie o wiele mniej intensywny. Na to równiez jest sposób: np. aromaty do e-papierosów na bazie glikolu propylenowego. Występują w smakach tytoniowych, owocowych i innych (np. miętowy, wędzona śliwka, cappuccino, brandy, rum, jabłko, porzeczka, gruszka). Ciekawe efekty daje również mieszanie różnych aromatów. Ilość dodanego aromatu na mililitr e-liquidu zależy od preferencji smakowych.

Fotografia dzięki uprzejmości sklepu Cigito.pl.

Osoby, które chcą utrzymać oryginalny smak liquidu i nie są zainteresowane produkowaniem własnych mieszanek, mogą zakupić płyn o zerowej zawartości nikotyny, jeżeli jest dostępny w danym smaku i w ten sposób rozcieńczać zbyt mocny liquid w dowolnych proporcjach.

Zobacz:

Jak napełniać wkłady e-liquidem lub Jak napełniać kartomizery.

Mirosław Dworniczak: Co użytkownik e-papierosów o nikotynie wiedzieć powinien?

Mirosław Dworniczak: Baza nikotynowa

Mirosław Dworniczak: Glikole i gliceryna - rzecz o bazach e-liquidów

Bardzo duży wybór liquidów: www.liquido.pl

 

Przechowywanie e-liquidu

E-liquid należy chronić przed światłem. Najlepiej przechowywać go w zamkniętej szafce, szufladzie lub w jakimkolwiek innym pojemniku, czy torbie nieprzepuszczającej światła, szczególnie gdy buteleczka, w jakiej się znajduje, jest przezroczysta.

Jeżeli mamy większe zapasy e-liquidu, najlepiej trzymać je w lodówce (ale nie w zamrażalniku!). To samo dotyczy zapasów glikolu propylenowego.

Informacje o dostępnych w Polsce e-liquidach E-palarnia.pl.

 

Przeczytaj koniecznie:

FAQ - najczęściej zadawane pytania

w którym znajdziesz informacje m. in. o tym:
- czego potrzebujesz, by rozpocząć e-palenie
- jak często napełnia się wkłady
- czym się różni atomizer od kartomizera